19 Mart 2012 Pazartesi

Almanya vizesi için gerekli belgeler

Vize için telefonda randevu aldıktan sonra, gerekli olan belge listesini bir de maille göndermişlerdi.Maili aynen iletiyorum.""
    

Sayın Başvuru Sahibi,

Aşağıda çağrı merkezimiz aracılığıyla ile yaptığınız, İzmir Alman Başkonsolosluğu vizesi ile ilgili randevu detayları ve randevunuz esnasında yanınızda götürmeniz gereken evraklar bulunmaktadır.
 • Ad :*****
 • Soyad :*****
 • Pasaport No :*****
 • Randevu Tarihi :07.03.2012 14:30
 • Termin No :*****

Evrak Bilgileri

BURSIYERLER ( ERASMUS / SOKRATES - DAAD VS.) ( DIGERLERI )
 • 60 EURO-
 • En az bir yil gecerli (imzali)T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yildan eski olmamali ve en az iki bos sayfasi olmali.
 • 3 adet biyometrik ozeliklere uygun vesikalik resim (6 aydan eski ve bilgisayar baskisi olmamali).
 • (Uzun sureli basvuru formu ).Alman dilinde eksiksiz olarak doldurulmus ve basvuru sahibinin kendisi tarafindan imzalanmis iki adet basvuru formu + İkamet Kanunu'nun 55. maddesine gore gerekli ek belge (bu belge Vize Bolumunden ucretsiz olarak temin edilebilir ya da internet sayfamizdan indirilebilir).
 • Turkiye Cumhurriyeti Nufus Cuzdani.
 • Tam Tekmil Vukuatli nufus kayit ornegi.Nufus kayit orneginde ozellikle"Dusunceler " bolumunde eksiksiz doldurulmus olduguna ,anne - baba ,tum kardes ve cocuklarin belirtili olduguna lutfen dikkat ediniz .
 • Vize verildikten sonra en az 30.000 EURO teminatli ve tum Sengen ulkelerinde gecerli yurtdisi saglik sigortasi yaptirilmali.Bu sigorta Almanya'da ogrenci sigortasi( kayit yaptirirken ibraz edilecek) yaptirilana kadar gecerli olmali.
 • Turkiye'de alinan bursa iliskin belge ( burs miktari belirtili olmali ) ,Almanca veya İngilizece tercumeli
 • Turkiye'deki universiteden Erasmus programina katilicagina dair teyit yazisi.
 • Almanya'daki universiteden Erasmus programina katilicagina dair teyit yazisi.
 • Sokrates / Erasmus veya Leonardo da Vinci gibi AB kismi burslarinda,Federal Egitim Tesvik Kanuna gore belirlenmis ve halihazirda 659,- EURO olmasi gereken meblaga gore eksik kalan kisim icin ikamet suresini kapsayacak sekilde asagida belirtitili sekillerde kanitlar getirilmesi gerekmektedir.
 • a) Anne ve babanin noter tasdikli yazili taahhutnamesi ( tercumesiyle birlikte ) ve taahhutnameyi veren kisinin ( garantorun ) odeme gucune ,iliskin banka hesap cuzdani ,maas bordrosu ,sabit para yatirim hesaplari,mal varligina iliskin evrkalarvs. gibi belgeler (bunlarda tercume gerekli degildir.) veya
 • b) Almanya'da bloke hesap ( hesapta eksik kalan meblağın toplamı bulunmalı.
 • Tam burs alanlarda ,bursun belgelenmesi halinde ,finansmanla ilgili kanit zorunlulugu yoktur.
 • Alman kamu kuruluslarindan alinan burs onayini ( or. DAAD veya Erasmus /Sokrates vs. ) ibraz edenler vize ucretinden muaftir.
 • Her evragin asli ve 2 adet fotokopisi

Uyarılar

 • Randevu saatinizden 30 dakika önce konsolosluğa geliniz.
 • Başvuruya gittiğinizde yanınıza cep telefonu, çanta, eşya getirmeyiniz. Bunları emanet edebileceğiniz bir yer bulunmamaktadır.
 • Size belirtilen tüm evrakları asılları ve fotokopileri ile birlikte eksiksiz olarak yanınızda getirmeniz gerekmektedir.Ancak başvuruya gittiğinizde dıştaki konsolosluk görevlisi özel durumlardan dolayı ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Tüm evraklarınızı eksiksiz olarak götürmüş olsanız dahi İzmir Alman Başkonsolosluğu'nun vize başvurunuzu red etme hakkı mevcuttur.
 • Vize gişesine başvurmadan önce vize bölümü içresinde yer alan YURT İÇİ KARGO servisinin sağladığı, SVT'nin yetkililerine müracaat ederek, pasaportunuzun istenilen adrese yollanması konusunda bilgi alabilirsiniz. KARGO hizmet bedeli 10 ile 18 TL arasındadır ve nakit olarak ödenmek durumundadır.
 • Lütfen bu maili cevaplamayınız.
Yukarıdaki bilgileri www.svtas.com adresinden de teyit edebilirsiniz.
Saygılarımızla
""

Açıklamalara geçecek olursak,

Yukarıda da söylenildiği gibi kabul mektubuyla gidildiği takdirde 60 euro ücreti alınmıyor ki zaten kabul mektubu gerekli belgeler arasında.

Pasaport anlaşılır bir şekilde anlatılmış.

Biyometrik fotoğraf çektirirken de siz yine Almanya vizesi için olduğunu belirtin.İzmir'de ki olmasa da diğer şehirlerdeki konsolosluklar fotoğrafın boyutuna dikkat edebiliyormuş.Boyu 35x45 mm olması gerekiyor.

Ücretsiz başvuru formunu buradan bulabilirsiniz.Bundan iki çıktı alıp "Almanca" dolduruyorsunuz.İkamet Kanunu'nun 55. maddesine göre gerekli ek belge de bu oluyor.Başvuru formlarını da doldururken bunları örnek alabilirsiniz.

Tam tekmil nüfus kayıt örneğini de nüfus müdürlüklerinden alabilisiniz.Alırken yine Almanya vizesi için olduğunu belirtin.

30.000 Euro teminatlı olan da seyahat sağlık sigortası diye geçiyor.Sadece vize alırken işe yarıyor.Almanya'ya gidince ayrı bir sağlık sigortası isteyecekler bunu da ya oradan aylık 34-70 euro ödeyerek ya da belli koşullarda gitmeden önce burada sgk dan at-11 belgesini çıkartarak yapabilir.O ayrı bir konu daha sonra başka bir yazıda anlatırım.Bunu alırken başlangıç tarihini Almanya'ya gitmeyi düşündüğünüz güne yakın alın ki süresi de daha geç bitsin.Geçerlilik süresini ben 3 ay olarak aldım.Mailde öğrenci sigortası yaptırılasıya kadar yazıyor.Tam olarak zamanını bilemediğimden böyle bir şey yaptım.3 aylık sigorta için 67 TL verdim.Eğer siz de yaptırmak isterseniz adresini verebilirim.Ayrıca bankalar da bu sigortayı yapabiliyor aklınızda bulunsun.

Türkiye'deki üniversiteden alınan teyit yazısı burs yazısıyla aynı yazı oluyor.Bu yazıda tarihler ve burs miktarı yazıyor.Benim okulum ingilizce vermişti.

Almanya'daki üniversiteden alınan teyit yazısı ise kabul belgeniz oluyor.


Gelelim Taahhütnameye.Babanız ve annenizle notere gidiyorsunuz.Bazı kişiler sadece babasıyla bu işi halletmiş.Babanızın size Almanya'da ki öğrenim süreniz boyunca her ay 659 euro ödeyeceğini yazıyorsunuz.Fakat eğer burs alıyorsanız bu miktar değişebilir.
Mesela, 6 aylık vize için 6*659=3954 Euro geliriniz olmalı.Hibe miktarınızda 2125 euro ise
3954-2125=1829 Euro, aylık olarak da 1829/6=304,83 Euro ödeyeceğini yazabilirsiniz.Ancak ben bu hesaba güvenmediğimden dolayı burs olayını hiç karıştırmadan 659 euro olarak yazdırdım.Tabi tahhütname ücreti de meğer bu miktara göre değişiyormuş.80 TL tahhütname ücreti ödedik.Fakat dikkat edin veznedeki görevli eğitim için olduğunu görmez ise 155 TL civarı bir miktar isteyebilir.Biz de öyle olmuştu ancak daha sonra eğitim için olduğunu farkedince 75 TL geri vermişti.Ayak üstü hacılıyodu bizi.Tabi iş bununla da bitmiyor.Bu yaptırdığınız tahhütnameyi yeminli tercümanlara tercüme ettirmelisiniz.Ben bunu da 25 TL ye yaptırmıştım İzmir'de.Eğer isteyen olursa iletişim bilgilerini verebilirim.

Instagram Fotoğraflarını telefonunuza indirmek için bu! uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirip ve yıldız verirseniz bana da destek olmuş olursunuz.Şimdi de sıra ödeme gücünü göstermede.Bu Tahhütnameyi yazdık babamıza annemize imzalattık fakat onların bu parayı ödeyecek gücü var mı? İşte bunu ispatlamak için iki yolunuz var.Ya mal varlığınızı gösteren belgeleri yanınızda götürüyorsunuz.Bunlar tapular, banka dekontları olabilir.


Ben hiç tahhütnameye de  mal varlığına da bulaşmıcam derseniz.Almanya'da bloke hesap ki bu daha karışık bir şey ben tahhütname yolundan gittim.Bloke hesap için sanırım Deutsche Bank'a mail atıp form alıp form doldurup hesap açtırıyormuşsun.


Bunların haricinde her evrağın 2 fotokopisini unutmayın.Benim toplam 47 fotokopi tutmuştu.Aralarında sonradan gereksiz çıkanlar da oldu.Eğer orada çektirseydim sayfası 50 kuruştan siz hesaplayın :).Zaten bir sürü masrafa girdiğimiz, gireceğimiz bu günlerde bir fotokopi için 20 TL vermek gereksiz :).


Instagram Fotoğraflarını telefonunuza indirmek için bu! uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirip ve yıldız verirseniz bana da destek olmuş olursunuz.20 yorum:

 1. harikasın seni takip ediyorum :D tanıdık geldin bana ama

  YanıtlaSil
 2. teşekkür ederim:) olabilir tabi,

  YanıtlaSil
 3. güzel bir yazı olmuş teşekkürler onun için.ben birkaç soru sormak istiyorum.birincisi ben pasaporta temmuz ayında başvurdum gelmesinin bir ayı bulacağı söyleniyor yanı vizeye başvururken süresi 12 aydan az olacak bu sence sorun olur mu pasaport geldikten sonra süresini tekrar uzatmalı mıyım ? ikinci olarak da gittiğin yeminli tercümanlık bürosunun adı neydi ?

  YanıtlaSil
 4. Rica ederim.Benim pasaportum 1 hafta içinde gelmişti, belki yaz döneminde şu an talep vardır gelmesi bir ayı bulabilir ama ben daha az bir süre içerisinde geleceğini tahmin ediyorum.Bir senelik gidiyorsan bile vize süresinin sorun olacağını düşünmüyorum.Sen neden böyle düşündün?Başlangıç tarihini göz önünde bulunduruyorsan bununla bir alakası olacağını sanmıyorum vize almaya gittiğinde durumu anlatırsın en kötü.Ama 12 aylık veriler benim bir dönem bana da 6 aylık 30 eylüle kadar vize verdiler.

  Tercümanlık bürosunun adını veremiyeceğim çünkü kartı yanımda değil,Türkiye'de bıraktım kusura bakmayın.Ancak yeri Karşıyaka çarşısında, çarşıdan tiyatro sokağına girerken sol köşedeki iş hanında olması lazım.

  YanıtlaSil
 5. merhaba.ben bu yıl için Almanya'ya gidiyordum.vize randevusu almak için aradığımda illa da bloke hesap açmam gerektiğini söylediler.ailem yurt dışında taahütname veremem. buradaki banka hesabımı kanıt olarak göstersem olur mu acaba?bilgin var mı_bu konuda

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,

  Öncelikle tebrik ediyorum.Ben bu konuyu fazla araştırmadım ama bildiğim kadarıyla alman bankası olması gerekiyor, hatta belli bir banka da olabilir.İngilizce mail atılıp başvuru formunun istendiğini okumuştum forum sitelerinden. Sanıyorum internette bulabilirseniz. Özellikle www.erasmusum.com'a bakmanızı tavsiye ederim.Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 7. çok işime yaradı bu bilgiler elinize sağlık. bişey sorcam seyahat sağlık sigortasının başlama tarihi önemli mi vize alırken? ben eylül sonu veya ekim başı Almanyaya gidicem ama sigorta 5 ekimde başlıyor sorun olur mu aceba kafama takıldı.ve pasaportumda 1 tane ret var bu da sorun olur mu vize alırken?

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,

  Teşekkür ederim.İşinize yaramasına çok sevindim.Ancak sorduğunuz soruları yanıtlayacak yetkiye sahip değilim.Size tavsiyem randevu almak için yaptığınız telefon görüşmesindeki görevliye bu soruları sormanız olur.Bunların yanında, pasaporttaki daha önce ki rettin bir sorun olacağını düşünmüyorum.

  YanıtlaSil
 9. merhabalar nolur ilgilenin:

  Babamdan tahhütname alamıyorum, annem ev hanımı fakat banka hesabında benim 6 aylık masrafımı karşılayabilecek kadar parası var, sadece bu hesabı kanıt göstersem şansın nedir? ne olur yardımcı olun.

  YanıtlaSil
 10. anne ve baba dışında( mesela abiden) taahhütname alınsa kabul ediliyor mu acaba? bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 11. biraz geç cevap olacak fakat maksat okuyanlar faydalansın. ben de bu yaz almanyaya gideceğim. ailem uzakta oturduğu için ebeveynlerimden taahhütname almakta zorlanacağım düşüncesiyle ablamla yapmayı düşündüm ama randevu tarihimi değiştirmek için aradığımda anne ve baba olması gerektiğini vurguladılar. yani abi abla falan geçersiz. tabi yasal vekiliniz abiniz falansa durum değişir.

  YanıtlaSil
 12. merhaba
  Gerçekten çok aydınlatıcı yazı olmuş internette bulamadığım çoğu bilgiyi burda buldum fakat bir sorum olacak. Tahattütnamenin tercümesini yaptıktan sonra tercümeyi tekrar noter'e götürmek gerekiyor mu? birkaç yere sordum mesela ingiltere vize için istemiyor fakat almanya ile ilgili bilgi bulamadım.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba bu yazı için çok teşekkürler. Benim birkaç sorum olcaktı.Şimdi noterden alınan bu tahattütname için anne ve babanın ikisyle beraber gitmek şart mı masrafları karşılayan anneyse ve onun belgeleri götürülcekse sadece o olsa yeterli olur mu acaba?
  Bir de vize için yapılacak sigortayı ne kadar süreli yaptırmak gerekir?(orada öğrenci sigortası yerine at 11 anlaşmasını yapmayı düşünüyorum)

  Bir de vizeye başvururken ailemizin banka hesabını göstermeye gerek var mı tekrar yoksa tahattütname yetiyor mu?

  YanıtlaSil
 14. Merhaba, temmuz ayında Almanya'ya Erasmus vizesi için başvuracağım. Erasmus'a bir dönemlik yani 4 aylık gidiyorum, Ekim'in ikinci haftası gidip Şubat'ın ikinci haftası döneceğim. Pasaportum 24.04.2015 tarihine kadar geçerli. Vize alırken herhangi bir sorun çıkar mı geçerlilik süresi ile ilgili? Pasaportumu uzatmam gerekiyor mu?

  YanıtlaSil
 15. merhaba benım randevumu okul açılma tarıhınden 3 hafta sonraya verdıler bunu erkene almam ıcın ıdata bana maıl at fax cek dedı bunu yasayan bırı oldumu daha once ne maılıme cvp geldı nede fax a??

  YanıtlaSil
 16. Merhabalar, benim de randevumu İDATA'dan uçak bileti ve okul kayıt tarihimden 2-3 hafta önceye (15 Eylül) vermişlerdi ve hemen aynı gün konsolosluğun vize bölümüne endişelerimi belirten bir mail attım ve ertesi gün bana randevumun 3 Eylül'e hem de konsolosluğa çekildiğine dair bir mail attılar. Siz de aynı şekilde durumunuzu belirten bir mail atarsanız yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 17. Arkadaslar bloke hesabi illaki "Deutsche Bank" dan actirmaniza gerek yok, "isbank" tan da cok daha uygun bir fiyata daha hizli bir sekilde bloke hesap actirabilirsiniz. Ben Köln subesinden 1 haftada actirdim. Deutsche Bank ta bu islem ortalama 1 ayi bulmakta...

  YanıtlaSil
 18. taahhütnameyi kanıtlamak için illa aylık gelir mi olmalı banka hesapları ve tapu yeterli olmaz mı ? ve bunların illa ki de taahhütnameyi imzalayan kişi üstüne mi olması gerekiyo kendi hesabımda bir miktar para var babamın hesabında da var bunları göstereceğim. taahütnameyi babam imzaladı ama tapu annemin üzerine bu da sıkıntı olur mu acaba ? cevap verirseniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
 19. taahhütnameyi kanıtlamak için illa aylık gelir mi olmalı banka hesapları ve tapu yeterli olmaz mı ? ve bunların illa ki de taahhütnameyi imzalayan kişi üstüne mi olması gerekiyo kendi hesabımda bir miktar para var babamın hesabında da var bunları göstereceğim. taahütnameyi babam imzaladı ama tapu annemin üzerine bu da sıkıntı olur mu acaba ? cevap verirseniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
 20. Çok faydalı bir yazı olmuş tebrik ediyorum. Bu konuda yardım isteyen olursa ben de elimden geleni yaparım tecrübeli biri olarak.
  http://icindeherseyolsun.blogspot.de/

  YanıtlaSil